Liederhaus Nikola (ed.): Hrátky s rytmem

Dostupnost Odešleme do 5 dnů
Můžeme doručit do:
29.7.2024
Kód: H 8058
170 Kč
Liederhaus Nikola (ed.): Hrátky s rytmem

Nikola Liederhaus (ed.): Hrátky s rytmem. 10 skladeb pro kytaru | pro sólovou kytaru
Album 10 tematických skladeb 10 autorů z ČR, Německa a Polska (Stefan Schmidt, Tatiana Stachak, Milan Zelenka, Štěpán Rak, František Lukáš, Tomáš Ille, Miloš Orson Štědroň, Katja Wolf, Jule Malischke / Stephan Pankow, Pavel Steidl). Publikace byla představena na festivalu Prague Guitar Forum 2022.
Ilustrace: Lenka Pužmanová
• drobné skladby uznávaných kytarových pedagogů, skladatelů a kytaristů vhodné pro rozvoj rytmického cítění
• skladby rozmanité technické náročnosti - vhodné pro všechny ročníky ZUŠ
• předmluva, názvy skladeb a poznámky k interpretaci jsou přeložené do angličtiny a němčiny
• audio nahrávky všech skladeb jsou k dispozici online
• formát A4, 24 stran, sešitová brožura
ISMN 979-0-2601-0956-8

OBSAH:
Stefan Schmidt: Toffi the Havanese (for our lovely dog)
Tatiana Stachak: Time for Blues
Milan Zelenka: Space Worm
Štěpán Rak: Emotions
František Lukáš: Vánek / Breeze / Brise
Tomáš Ille: Pozdrav z Copacabany / Greetings from Copacabana / Grüsse von der Copacabana
Miloš Orson Štědroň: Infancia
Katja Wolf: Always Keep Grooving
Jule Malischke / Stephan Pankow: Moondance
Pavel Steidl: Jde-me-na-to / Off-we-go-then / Und-los-geht-es

• Audio nahrávky všech skladeb jsou k dispozici online - na stránkách vydavatele zde.
• Koncertní prezentace publikace v rámci festivalu Prague Guitar Forum 2022 - níže na stránce a na odkazu zde.

Předmluva
Milé kytaristky a milí kytaristé,

v této publikaci vás čeká nejedno rytmické dobrodružství. Najdete zde totiž deset drobných skladeb od autorek a autorů z Česka, Německa a Polska, kteří všichni a každý po svém zpracovávají téma rytmu. Jejich různorodé skladatelské přístupy ukazují, jak je rytmus důležitý a jaké podoby může mít.

"Hrátky s rytmem" otevírá skladba Toffi the Havanese, inspirovaná pejskem německého kytarového pedagoga Stefana Schmidta (*1964), jehož rytmická rozcvička je postavena na střídání akcentů a specifické artikulaci melodie.

Polská autorka kytarové literatury pro děti a mládež Tatiana Stachak (*1973) přispěla do alba bluesovým pohupováním v tečkovaném rytmu s perkusními technikami ve skladbě Time for Blues.

Divoké změny taktů, chromatické výměny poloh a přesouvání těžkých dob charakterizují kus Space Worm českého kytaristy a pedagoga Milana Zelenky (*1939).

Český kytarista Štěpán Rak (*1945) se v díle Emotions rozhodl pro polyfonní vnímání rytmu a neobvyklé harmonie.

Hedvábnou plynulost prezentuje český kytarista a skladatel František Lukáš (*1977) ve svém Vánku, jenž vyžaduje pozornost při počítání osminových dob.

Latinskoamerickou tematikou přispěl do alba český skladatel a kytarista Tomáš Ille (*1971), jehož Pozdrav z Copacabany se hemží triolami a typickými akcenty.

Nostalgii dětství navozuje rytmicky nepravidelný jednohlas okořeněný triolami ve skladbě Infancia od českého skladatele Miloše Orsona Štědroně (*1973).

Kompozici s jazzovým nádechem, drobnými tečkovanými rytmy a polyrytmikou Always Keep Grooving vytvořila německá pedagožka a kytaristka Katja Wolf (*1991).

Hudební crossover s výraznými perkusními prvky přináší Moondance německé kytaristky a pedagožky Jule Malischke (*1986) ve spolupráci se Stephanem Pankowem.

Album uzavírá kus Jde-me-na-to českého kytarového virtuosa a pedagoga Pavla Steidla (*1961). Indickým konnakolem inspirovaná kompozice vyžaduje zapojení hlasu, staví tři doby proti čtyřem a procvičuje tzv. hanging barré.

Přeji vám mnoho zábavy při pokořování rytmických vrcholů. Nebude to snadný úkol, ale věřím, že vás jejich zdolání posune blíže k virtuózním výkonům.

Nikola Liederhaus
Praha, duben 2022

Hrátky s rytmem. 10 skladeb pro kytaru | Koncertní prezentace publikace v rámci festivalu Prague Guitar Forum 2022. Hrají Martin CábaEliška Dedková a jejich žáci (záznam je na YouTube kanálu PGF).

Hrátky s rytmem | koncertní prezentace