STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Bible v životě církve

100.00 Kč
Pavel Čáp (ed.): Bible v životě církve + DVD | pobělohorský exil
Sborník textů ze sjezdu spolku Exulant u příležitosti 400. výročí posledního vydání Bible kralické v Čechách (1613-2013)
• autoři: Josef Čáp, Edita Štěříková, Petr Pokorný, Ondřej Macek, František Hýbl, Ewa Milena Jelinek, Pavel Smetana, Jan Bistranin, Pavel Čáp
• obsahuje fotogalerii na konci knihy
• obsahuje DVD s fotografiemi z průběhu sjezdu a skeny různých Biblí
Nakladatel: Exulant, z. s.
Rok vydání: 2014

Formát: A5, 118 stran

O knize
Jedná se o sborník textů ze sjezdu členů a přátel spolku Exulant u příležitosti 400. výročí posledního vydání Bible kralické v Čechách (1613-2013). Autory přednášek jsou Edita Štěříková (Exulanti a Bible), Petr Pokorný (Bible Kralická - inspirace pro Český ekumenický překlad), Ondřej Macek (Bible v rukách lidu. Poznámky k fenoménu českého písmáctví), František Hýbl (Bible a její cesta k českému čtenáři. Čtyři sta let od vydání jednodílné Bible kralické). Kázání proslovili Ewa Milena Jelinek a Pavel Smetana, oba potomci pobělohorských exulantů. Jan Bistranin a Josef Čáp představují uplynulých 20 let od velkého setkání potomků (1993-2013), které vedlo k založení spolku Exulant (tehdy občanského sdružení).
Ve fotogalerii na konci knihy jsou fotografie z průběhu sjezdu a skeny různých Biblí, které představuje ve své přednášce dr. Hýbl. Tyto a další fotografie a skeny jsou též na přiloženém DVD.
Sborník vydal spolek Exulant, který sdružuje jak potomky pobělohorských exulantů, tak zájemce o tuto část našich dějin.

OBSAH:
Josef Čáp: Exulant po dvaceti letech
Edita Štěříková: Exulanti a Bible
Petr Pokorný: Bible Kralická - inspirace pro Český ekumenický překlad
Ondřej Macek: Bible v rukách lidu. Poznámky k fenoménu českého písmáctví
František Hýbl: Bible a její cesta k českému čtenáři. Čtyři sta let od vydání jednodílné Bible kralické (1613-2013)
Ewa Milena Jelinek: Kázání na Žd 13,14
Pavel Smetana: Kázání na J 8,31-36: Cesta ke svobodě
Jan Bistranin: Dvacetiletí Exulanta
Pozdravy
Medailonky hudebníků: Salvátorský pěvecký sbor - sbormistryně Marie Žárská, Jan Meisl, Zvonky Dobré zprávy - sbormistryně Jarmiła Wiera Jelinek, Pěvecký sbor BJB Liberec a Jablonec nad Nisou - sbormistři Lenka Špringlová a Pavel Pospíšil, Ladislav Moravetz
Přílohy
Pavel Čáp: Editorova douška
Internetové odkazy
OBRAZOVÁ PŘÍLOHA


O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech


Pavel Čáp | knihy (ed.)
08.05.2022 13:56:24
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one