STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Běh života českých emigrantů v Berlíně v 18. století

150.00 Kč
Edita Štěříková (*1937): Běh života českých emigrantů v Berlíně v 18. století | pobělohorský exil
O
českých pobělohorských exulantech v Berlíně
• obsahuje životopisy kazatelů, exulantů, seznamy exulantských rodin, mapy a dokumentární fotografie
Nakladatel: Kalich
Rok vydání: 1999

Formát: 17 × 25 cm, 746 stran

O knize
Obsáhlá práce (746 stran) je věnovaná pobělohorským exulantům z českých zemí do Berlína. Popisuje život na různých místech (např. v dodnes existující čtvrti Rixdorf), vztahy mezi luterány, reformovanými a obnovenou Jednotou. Kniha obsahuje též životopisy kazatelů v českých sborech (Jan Liberda a další), životopisy samotných exulantů v cenných citátech z archivních dokumentů, seznamy exulantských rodin, mapy a dokumentární fotografie.

O autorce
Prom. hist. Edita Štěříková (*1937) je česká vědecká pracovnice zabývající se problematikou exilu a pobělohorských exulantů a emeritní archivářka Evangelické církve hessensko-nassavské. Od roku 1969 žije v Německu. V roce 2003 jí byla udělena Evangelickou teologickou fakultou UK Medaile J. A. Komenského. Je čestnou členkou spolku Exulant, který ji v roce 2017 rovněž udělil cenu Jana Amose Komenského Orbis terrarum. Je autorkou mnoha knih a odborných článků.

O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech


Edita Štěříková | knihy • životopis
08.05.2022 08:50:08
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one