STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Babičko, vyprávěj

110.00 Kč
Vlastimil Pospíšil (1931-2017): Babičko, vyprávěj | pobělohorský exil
Vzpomínky autorovy babičky na život v polském městě Zelów, které založili potomci českých pobělohorských exulantů
• obsahuje fotografie, mapky a perokresby Vlasty Švejdové, autorovy manželky
Nakladatel: Exulant, z. s.
Rok vydání: 2020

Formát: A5, 80 stran

O knize
Vzpomínky autorovy babičky, která svůj život prožila ve městě Zelów v Polsku, kde roku 1802 koupili pozemky potomci pobělohorských exulantů. Babička vypráví o svém životě dvěma vnukům. Líčí vztahy mezi českou komunitou a okolím, židovskou menšinou, žijící ve městě. Vypráví o práci na statku, o své nejlepší kamarádce Sáře, o budoucím manželovi a o milovaných rodičích.
Knihu vydal spolek Exulant, který sdružuje jak potomky pobělohorských exulantů, tak zájemce o tuto část našich dějin.


Z předmluvy
Vlastimil Pospíšil se narodil 26. prosince 1931 v obci Šikavice-Faustynov u polského Zelova v rodině potomků českých exulantů z 18. století. Působil jako kazatel sborů Bratrské jednoty baptistů v Miloslavově na Slovensku, v Praze 3 a v Chebu. V letech 1990-1993 byl předsedou Bratrské jednoty baptistů v Československu. V roce 1984 mu bylo uděleno čestné občanství města Temple ve státě Texas USA. Byl jedním ze zakladatelů spolku Exulant a jeho čestným členem.
Jan Bistranin

O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech


Vlastimil Pospíšil | knihy
08.05.2022 13:55:55
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one