Čáp Pavel (ed.): Bible v životě církve + DVD

Dostupnost Skladem
Můžeme doručit do:
19.6.2024
Kód: EX 91
100 Kč
Čáp Pavel (ed.): Bible v životě církve + DVD

Pavel Čáp (ed.): Bible v životě církve + DVD | pobělohorský exil
Sborník textů ze sjezdu spolku Exulant u příležitosti 400. výročí posledního vydání Bible kralické v Čechách (1613-2013)
• autoři: Josef Čáp, Edita Štěříková, Petr Pokorný, Ondřej Macek, František Hýbl, Ewa Milena Jelinek, Pavel Smetana, Jan Bistranin, Pavel Čáp
• obsahuje fotogalerii na konci knihy
• obsahuje DVD s fotografiemi z průběhu sjezdu a skeny různých Biblí
Nakladatel: Exulant, z. s.
Rok vydání: 2014
Formát: A5, 118 stran, brožovaná vazba
ISBN 978-80-905318-1-9

O knize
Jedná se o sborník textů ze sjezdu členů a přátel spolku Exulant u příležitosti 400. výročí posledního vydání Bible kralické v Čechách (1613-2013). Autory přednášek jsou Edita Štěříková (Exulanti a Bible), Petr Pokorný (Bible Kralická - inspirace pro Český ekumenický překlad), Ondřej Macek (Bible v rukách lidu. Poznámky k fenoménu českého písmáctví), František Hýbl (Bible a její cesta k českému čtenáři. Čtyři sta let od vydání jednodílné Bible kralické). Kázání proslovili Ewa Milena Jelinek Pavel Smetana, oba potomci pobělohorských exulantů. Jan Bistranin Josef Čáp představují uplynulých 20 let od velkého setkání potomků (1993-2013), které vedlo k založení spolku Exulant (tehdy občanského sdružení).
Ve fotogalerii na konci knihy jsou fotografie z průběhu sjezdu a skeny různých Biblí, které představuje ve své přednášce dr. Hýbl. Tyto a další fotografie a skeny jsou též na přiloženém DVD.
Sborník vydal spolek Exulant, který sdružuje jak potomky pobělohorských exulantů, tak zájemce o tuto část našich dějin.

OBSAH:
Josef Čáp: Exulant po dvaceti letech
Edita Štěříková: Exulanti a Bible
Petr Pokorný: Bible Kralická - inspirace pro Český ekumenický překlad
Ondřej Macek: Bible v rukách lidu. Poznámky k fenoménu českého písmáctví
František Hýbl: Bible a její cesta k českému čtenáři. Čtyři sta let od vydání jednodílné Bible kralické (1613-2013)
Ewa Milena Jelinek: Kázání na Žd 13,14
Pavel Smetana: Kázání na J 8,31-36: Cesta ke svobodě
Jan Bistranin: Dvacetiletí Exulanta
Pozdravy
Medailonky hudebníků: Salvátorský pěvecký sbor - sbormistryně Marie Žárská, Jan Meisl, Zvonky Dobré zprávy - sbormistryně Jarmiła Wiera Jelinek, Pěvecký sbor BJB Liberec a Jablonec nad Nisou - sbormistři Lenka Špringlová a Pavel Pospíšil, Ladislav Moravetz
Přílohy
Pavel Čáp: Editorova douška
Internetové odkazy
OBRAZOVÁ PŘÍLOHA

O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech

Exulantská růže