CD Terra Australis I.

Dostupnost Skladem
Můžeme doručit do:
3.6.2024
Kód: SP 23-2
600 Kč
CD Terra Australis I.

CD Terra Australis I.
Štěpán Rak
| klasická kytara
Programní skladby inspirované pobytem v Austrálii
• skladatel a současně interpret zde představuje rozmanité nové a fenomenální možnosti kytarové hry
• nahráno na nástroji australského kytaráře Grega Smallmana
Rok vydání: 1994

Skladby tohoto CD Terra Australis I. společně se skladbami následujícího CD Terra Australis II. tvoří nejdelší kytarovou skladbu v dějinách kytary. Kompletní skladba Terra Australis trvá asi 90 minut.

OBSAH:
1. Pod Jižním křížem / Follow The Southern Cross | 7:39
2. Australia | 13:29
3. Tracy | 17:42
4. Uluru | 10:30
5. Didgeridoo | 5:16
6. bonus Píseň pro Davida / Song For David | 6:18

Z bookletu:
Štěpán Rak po návštěvě "Terry Australis" pocítil neodolatelné vnitřní nutkání k tomu, aby svými pozoruhodnými technickými a hudebními prostředky ztvárnil své pocity v rozlehlém stejnojmenném hudebním díle. Jednotlivé věty byly autorem charakterizovány následujícími slovy:
"Pod Jižním křížem - souhvězdní Jižního kříže bylo po staletí vodítkem pro námořníky a je symbolicky zobrazeno i na australské vlajce.
Australia - hudební metafora konfliktu mezi domorodci a bílým mužem, konfliktu, v němž bojuje o nadvládu quasi domorodé téma s tématem křesťanství.
Tracy - cyklón Tracy způsobil katastrofické škody v severní části města Darwin na Štědrý den roku 1974 a pomocí mezinárodní sbírky bylo posléze město znovu vystavěno. Tato věta je poctou obětem cyklónu.
Uluru - je největší monolit světa, který do Střední Austrálie láká turisty z celého světa. Je pozoruhodný zejména svojí neuvěřitelnou proměnlivostí barev danou rozdílnými úhlem dopadu slunečního světla v různé denní či roční době. Je to vskutku místo plné spirituální síly! Jakmile je někdo spatří, stává se jiným člověkem.
Dodgeridoo - nejběžnější a nejoblíbenější lidový hudební nástroj, dlouhá bručivá trubka, z níž umí zručný hráč vyloudit úžasnou škálu zvuků a rytmů.
Píseň pro Davida byla inspirována setkáním s člověkem, a sice Davidem Bridgem, kytaristou z Liverpoolu, který Štěpánu Rakovi prokazoval v Anglii přátelské služny a z lásky a obdivu k jeho umění mu daroval špičkový koncertní nástroj. V této skladbě není žádný prvek úzkosti, konfliktu nebo katastrofy - je to prostý lyrický výraz přátelství a vděčnosti."

John W. Duarte, Štěpán Rak

 Z rozhlasového pořadu (2.12.2001):
Štěpán Rak s moderátorkou Milenou Štráfeldovou - odkaz zde
"Jedná se o devadesátiminutovou skladbu, která je plně inspirována Austrálií. Jednak nádhernou australskou přírodou, australskými lidmi včetně domorodců, především domorodců, a australskou zvířenou."
"Skladba "Zátiší s pavouky a hady" (z CD Terra Australis II.), k níž Štěpána Raka inspirovala divoká australská příroda, neobsahuje jediný tón, pouze zvláštní zvukové efekty hrané na kytaru. Právě zde se profesor Rak přiblížil i hudbě domorodých Australanů - Aboriginů."

NÁSLEDUJÍCÍ TITUL:
CD Terra Australis II.

Didgeridoo - verze pro 2 kytary a smyčce

Štěpan Rak hraje Didgeridoo na koncertě v Montrealu (1993)

Štěpán Rak hraje Píseň pro Davida na koncertě v katedrála v Lundu (Švédsko)