STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Krajané: Po stopách Čechů ve východní Evropě

100.00 Kč
Petr Kokaisl a kolektivKrajané: Po stopách Čechů ve východní Evropě | pobělohorský exil, hospodářská emigrace
Přehled aktuální situace českých krajanských komunit v osmi východoevropských zemích z hlediska jejich početnosti, historie osídlení, používání češtiny jako rodného jazyka, možnosti výuky v češtině, spolkové a kulturní činnosti
• výzkum probíhal v těchto zemích: Rumunsko, Polsko, Bulharsko, Ukrajina, Moldávie, Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
• obsahuje černobílé i barevné fotografie a mapy
Nakladatel: 
Za hranice - Společnost pro rozvojovou spolupráci při Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze
Rok vydání: 2009
Formát: 18 x 25 cm, 436 stran

Z předmluvy
Tato publikace je výsledkem projektu Krajané - Po stopách Čechů ve východní Evropě, kterého se účastnili studenti oboru Hospodářská a kulturní studia na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze a studenti Filozofické fakulty UK a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Jedním z hlavních cílů projektu bylo zjistit, jaká je aktuální situace v českých krajanských komunitách ve východní Evropě.

V rámci projektu bylo provedeno zmapování českých krajanských komunit v osmi východoevropských zemích (
Rumunsko, Polsko, Bulharsko, Ukrajina, Moldávie, Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina) z hlediska početnosti Čechů v jednotlivých obcích, používání češtiny jako hlavního (rodného) jazyka, školství v českém jazyce, vnímání české etnicity, spolkové činnosti a v neposlední řadě i z hlediska hlavních potřeb českých krajanů.

O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech


Petr Kokaisl | knihy
08.05.2022 12:31:12
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one