STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Španělské zákusky 1.

-15.22%
289.00 Kč
245.00 Kč
Martin Rous (*1964): Španělské zákusky 1. + audio online | pro sólovou kytaru
Prvních 10 skladeb
inspirovaných španělskou hudbou seřazených podle obtížnosti
• pro žáky ZUŠ
• obsahuje podrobné prstoklady
• názvy skladeb, předmluva a autorův životopis jsou přeložené do angličtiny a španělštiny

• u každé skladby je vytištěný QR kód pro poslech nahrávky v mp3 (nahrál Adam Říha)


OBSAH:
1. Příliv
2. Pirátská galéra
3. Tichá laguna
4. Slunečník
5. Námořníkovo loučení
6. Rybí tance
7. Milostná píseň
8. Luční pramen
9. Úsměv
10. Žert

Z předmluvy:

...Už jako třináctiletý chlapec jsem skládal písničky, které byly svým způsobem zvláštní. Až na konzervatoři jsem pochopil čím. Obsahovaly totiž harmonické postupy, často užívané ve španělské hudbě. Když jsem se později seznámil se skladbami autorů jako Manuel Ponce, Isaac Albeniz a především Federico Moreno Tórroba, připadalo mi, jako bych se vrátil z vesmíru na svou rodnou planetu.

Ačkoli jsem se nadále věnoval rockové a později folkové hudbě, dělal jsem si radost klasickou kytarou a tak začaly vznikat první takty "zákusků".
Později se ukázalo, že jsou tyto skladby i prakticky velmi použitelné, protože, na rozdíl od mistrovských skladeb zmíněných španělských autorů, je dovedou slušně zahrát i průměrní nebo lehce nadprůměrní žáci hudebních škol. Těmto žákům se také líbí, a já mám radost, že jejich prostřednictvím získávají vztah ke skutečné španělské hudbě, která je, alespoň podle mého názoru, jedním z nejdůležitějších a nejkrásnějších pilířů tvorby pro klasickou kytaru.

První díl Španělských zákusků je sestaven od skladeb snadných (jako je úvodní Příliv) ke skladbám, v nichž se objevují i náročnější pasáže (Žert, Luční pramen nebo Úsměv). Druhý díl pak rozvíjí náročnost i šíři žánrového záběru skladeb, přičemž nijak neopouští jejich španělský charakter (Čajová růže, Vysoké letní nebe, Večerní romance, Hostina...).

Prstoklady jsem dělal poměrně detailně. Důvodem je snaha o co nejlepší vázání tónů i frází, o správný zvuk skladeb a také o jednodušší orientaci na hmatníku, s ohledem na zkušenosti méně vyspělých hráčů. Tyto prstoklady jsou prověřené několikaletou praxí, proto je doporučuji zachovat, samozřejmě ale existuje i prostor pro jinou cestu.

Na závěr bych Vám chtěl popřát, abyste prožili u zákusků milé chvíle. Vaše radost bude i mou radostí.
Martin Rous

NÁSLEDUJÍCÍ DÍL:
Španělské zákusky 2.


Martin Rous | hudebniny
21.08.2022 22:16:24
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one