STRÁNKY JSOU V PŘESTAVBĚ - Zatím si prosím objednávejte e-mailem, nikoli pomocí "košíku". K objednávce je nutné připočítat dopravu od 80 Kč.
heosforos.cz.JPG
nakladatelství | internetový obchod | kytarová škola
hudebniny • nahrávky zpěvníky • příručky • knihy

Jednota bratrská v Lešně

150.00 Kč
Edita Štěříková (*1937): Jednota bratrská v Lešně | pobělohorský exil
Texty dvou historiček - 
Edita Štěříková: "Jednota bratrská v Lešně", Jolanta Dworzaczkowa: "Počátky polské větve Jednoty českých bratří"
• obsahuje ilustrace, podobizny a fotoalbum
Nakladatel: Exulant, z. s.
Rok vydání: 2012

Formát: 21 × 15 cm, 77 stran

O knize
Publikace obsahuje příspěvky dvou historiček. Česká historička Edita Štěříková (*1937) je autorkou textu "Jednota bratrská v Lešně" a polská autorka Jolanta Dworzaczkowa (1923-2017) napsala "Počátky polské větve Jednoty českých bratří". Publikace obsahuje řadu ilustrací, podobizen apod., jež popisují vedle života polské Jednoty bratrské též "velkou historii" v Polsku a v Evropě. Autorem popularizujících popisků je Josef Čáp, člen výboru spolku Exulant. Závěrečné fotoalbum dokumentuje častou spolupráci spolku Exulant se zastupiteli města Lešna.
Knihu vydal spolek Exulant, který sdružuje jak potomky pobělohorských exulantů, tak zájemce o tuto část našich dějin.

O autorce
Prom. hist. Edita Štěříková (*1937) je česká vědecká pracovnice zabývající se problematikou exilu a pobělohorských exulantů a emeritní archivářka Evangelické církve hessensko-nassavské. Od roku 1969 žije v Německu. V roce 2003 jí byla udělena Evangelickou teologickou fakultou UK Medaile J. A. Komenského. Je čestnou členkou spolku Exulant, který ji v roce 2017 rovněž udělil cenu Jana Amose Komenského Orbis terrarum. Je autorkou mnoha knih a odborných článků.

O pobělohorských exulantech
"Čeští a moravští exulanti, kteří opouštěli své domovy a vydávali se do nejistoty v cizině, museli počítat s podstatně skrovnějšími hmotnými životními podmínkami, často dokonce s velikou bídou. Pobělohorští exulanti naráželi v cizině při své příslovečné bídě na různé předsudky a nevraživosti, než vcelku prosluli svou pracovitostí a vynalézavostí. Vedle slavných mužů, jako byl učitel národů Jan Amos Komenský, autor jednoho z nejoblíbenějších zpěvníků Cithary sanctorum Jiří Třanovský a obdivovaný grafik Václav Hollar nebo malíř Jan Kupecký, stojí dlouhá řada významných exulantů a jejich potomků, kteří museli žít v cizích zemích."
Edita Štěříková, cit. z: Stručně o pobělohorských exulantech


Edita Štěříková | knihy • životopis
08.05.2022 13:59:25
pavel.cap
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one